Kronika (2015)

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę

DSC04825
26 kwietnia 2015 roku odbyła się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę w Częstochowie. Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki kompanii honorowych i pocztów sztandarowych PSP i OSP oraz orkiestr OSP na Placu Biegańskiego.

Po uroczystości na Placu Biegańskiego Prezydent RP –Bronisław Komorowski wraz ze strażakami wyruszył do jasnogórskiego klasztoru, gdzie w południe wziął udział w mszy na klasztornych wałach. W pielgrzymce uczestniczyły poczty sztandarowe, kompanie honorowe oraz kadra kierownicza Państwowej Straży Pożarnej wraz z gen. brygadierem Wiesławem Leśniakiewiczem i władzami Związku Ochotniczej Straży Pożarnych z dh. Waldemarem Pawlakiem na czele.

W pielgrzymce po raz pierwszy udział wzięła 12-osobowa grupa emerytów i rencistów pożarnictwa zrzeszonych w naszym kole przy Komendzie Powiatowej PSP w Myszkowie.

 

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka 2015 r.


W dniu 14.05.2015r. w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Katowicach odbyły się wojewódzkie uroczystości z okazji „Dnia Strażaka 2015”.

W uroczystej oraz miłej atmosferze swój udział zaakcentowała nasza organizacja.
Jednym z punktów programu było wręczenie odznak „Za Zasługi dla ZEiRP RP” nadanych przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Warszawie .Odznaki otrzymali nasi koledzy:
kol-Krzysztof Kotyniak
kol. Adam Plesiński
Odznaczenia wręczał Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZEiRP RP kol. Roman Szłapa oraz Śląski Komendant Wojewódzki nadbryg. Marek Rączka.

 

Dzień Strażaka 2015

W dniu 15.05.2015 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Myszkowie odbyła się uroczysta zmiana służby z okazji Dnia Strażaka w której uczestniczyli wszyscy pracownicy Komendy, funkcjonariusze podziału bojowego oraz grupa emerytów i rencistów pożarnictwa zrzeszona w Kole przy PSP Myszków.

W spotkaniu uczestniczyli:
Europoseł – Jadwiga Wiśniewska
Senator – Jarosław Lasecki
Śląski Komendant Woj. PSP w Katowicach – nadbryg. Marek Rączka
Kapelan Powiatowy Strażaków- ks. kan. Kazimierz Swierdza
Burmistrzowie i wójtowie powiatu myszkowskiego

Spotkanie otworzył i powitał zaproszonych gości Komendant Powiatowy PSP w Myszkowie st. bryg. Krzysztof Migalski.

Podczas tej uroczystości funkcjonariusze z KP PSP w Myszkowie otrzymali odznaczenia oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe.

Po zakończeniu części oficjalnej zebrani emeryci i renciści udali się na uroczysty obiad, przy kawie i herbacie toczyli rozmowy o aktualnym życiu sytuacjach rodzinnych, o latach służby które minęły .

 

Czeskie Perły

W dniach 21-24.05.2015 r. Zarząd Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Myszkowie/ woj. śląskie/ zorganizował 4-dniową wycieczkę do Czech. W programie było zwiedzanie stolicy Czech Pragi oraz miejscowości wpisanych na listę UNESCO.

Po przybyciu ok. 11.00 do miejscowości Ołomuniec i po spotkaniu z lokalnym przewodnikiem zobaczyliśmy m.in. Kolumnę św. Trójcy – zabytek wpisany na listę UNESCO, katedrę św. Wacława, Ratusz z zegarem Orloj, Pałac Arcybiskupi .Po zakończeniu zwiedzania Ołomuńca wyruszyliśmy do Czeskich Budziejowic, średniowiecznego miasta z malowniczą barokową architekturą ,znanego przede wszystkim z produkcji oryginalnego piwa Budweiser.

Drugi dzień naszego pobytu w Czechach zaczęliśmy od zwiedzania Czeskiego Krumlowa – miasta z listy UNESCO. Nad Czeskim Krumlowem góruje zamek oraz zespół budowli usytuowany na skale, wznoszących się nad rzeką Wełtawą. Zobaczyliśmy m.in. wnętrza renesansowego zamku, ogrody, kościół św. Wita. Po południu przejechaliśmy do miejscowości Hluboka nad Wełtawą, gdzie znajduje się zamek Schwarzenbergów, zwany czeskim Windsorem .W godzinach wieczornych przejechaliśmy do Pragi do hotelu, na obiadokolację i nocleg.

Następnego dnia po śniadaniu rozpoczęliśmy zwiedzanie centrum Pragi z lokalnym przewodnikiem , w tym dniu zobaczyliśmy Zamek Praski (katedra św. Wita, Stary Pałac Królewski, bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka), Stare Schody Zamkowe, Ogród Valdsztejna, Most Karola, Klasztor Strahowski, Pohorzelec, Loreta, Plac Hradczański.

W ostatnim dniu pobytu metrem przyjechaliśmy do centrum Pragi, tam czekała na nas Pani Przewodnik, zwiedziliśmy Plac Wacława, Pałac Lucerna, Ogród Franciszkanów z kościołem Matki Boskiej Śnieżnej, Ratusz Nowomiejski, Dzielnicę Żydowska, Rynek Starego Miasta, Dom Reprezentacyjny. O godzinie 13.30 pożegnaliśmy się z Pragą i przejechaliśmy autokarem do królewskiego miasta Kutna Hora, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rozwój tego pięknego miasteczka był związany z wydobyciem srebra początkiem XIII wieku, zobaczyliśmy m.in. kościół św. Barbary, kamienny gotycki dom, studnię miejską ,rynek oraz ciekawe uliczki.

W drodze powrotnej w przygranicznych sklepach zrobiliśmy drobne zakupy konsumpcyjne do Myszkowa wróciliśmy po północy, pełni niezapomnianych wrażeń.

 

BARANÓW SANDOMIERSKI / SANDOMIERZ

W dniu 22.08.2015r. Zarząd Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Myszkowie zorganizował jednodniową wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza. W wyjeździe udział wzięła 47 osobowa grupa Emerytów i Rencistów zrzeszonych w naszym Kole.

Pierwszym etapem sobotniego wyjazdu było odwiedzenie Baranowa Sandomierskiego
gdzie zwiedziliśmy późnorenesansowy zamek będący siedzibą rodu Leszczyńskich , ze względu na podobieństwo zwany Małym Wawelem.

Po zwiedzeniu zamku w Baranowie Sandomierskim udaliśmy się w dalszą drogę.

W godzinach południowych dotarliśmy do celu naszej wyprawy -do Sandomierza.
Po spotkaniu z Panią przewodnik zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od wejścia na Bramę Opatowską z której przy wspaniałej pogodzie podziwialiśmy piękną panoramę miasta oraz okolice otaczające Sandomierz.

W dalszej części zwiedzania zobaczyliśmy Collegium Gostomianum- zabudowania jednej z najstarszych szkół w Polsce, Dom Długosza , Katedrę , Rynek , Zamek oraz Wąwóz Królowej Jadwigi –najpopularniejsze miejsce spacerów w Sandomierzu.

Do Myszkowa wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych.

 

WIGILIA

W dniu 18.12.2015r w sali bankietowej MACIERZANKA odbyło się spotkanie wigilijne Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Myszkowie. Spotkanie otworzył Komendant Powiatowy PSP w Myszkowie st. bryg. Krzysztof Migalski który powitał wszystkich zebranych gości:

W spotkaniu uczestniczyli:

dh. Zdzisław Ucieklak – Wice Prezes Zarządu Powiatowego OSP                                  

ks- Kazimierz Świerdza –   Kapelan Powiatowy Strażaków .

Po uczczeniu minutą ciszy zmarłych Emerytów i Rencistów głos zabrał Prezes Koła Marek Ciałuch który złożył informację z działalności Koła za rok 2015 przedstawiając jednocześnie plan działania Koła na rok 2016 , sprawy socjalne Koła omówił kol. Sławomir Wyszyński.   W dalszej części spotkania za dobrą prace na rzecz Koła uhonorowano nagrodami książkowymi kol.- Marka Szczepaniaka, kol-Stanisława Mygę.

Słowo Boże wygłosił Kapelan Powiatowy Strażaków ks. Kazimierz Świerdza, który poświęcił i pobłogosławił opłatek którym się podzielono składając sobie życzenia. Dalsza część spotkania przebiegła w miłej i przyjacielskiej atmosferze.

 

Opracował:
Marek Ciałuch- Prezes Koła w Myszkowie