Kronika (2016)

KOMENDANT POWIATOWY PSP w MYSZKOWIE EMERYTEM

W dniu 29.01.2016 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Myszkowie odbyło się miła uroczystość pożegnania Komendanta Powiatowego PSP w Myszkowie st.bryg mgr.inż. Krzysztofa Migalskiego który po 32 lata służby przeszedł na zasłużoną emeryturę .


 

W pożegnaniu udział brali przedstawiciele władz wojewódzkich PSP,samorządowcy powiatu, funkcjonariusze i pracownicy cywilni KP PSP w Myszkowie oraz liczna grupa emerytów i rencistów pożarnictwa z KP PSP Myszków którzy zostali zaproszeni przez Pana Komendanta na to spotkanie.


tn_IMG_0001
 

WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA

W dniach 14.-17.05.2016 r. Zarząd Koła Emerytów i Rencistów PSP w Myszkowie zorganizował wycieczkę do Trójmiasta .W trakcie wyjazdu grupa emerytów w liczbie 46 osób odwiedziła Toruń, Gdańsk, Gdynię, Malbork. Bazą noclegowo- wypadową wycieczki był hotel DUNA w miejscowości Jastarnia na półwyspie helskim.

Wyjazd z Myszkowa mieliśmy zaplanowany o godz:5:30. Jadąc nad polskie wybrzeże po drodze robimy sobie dłuższą przerwę odwiedzając miasto Mikołaja Kopernika -Toruń .Po spotkaniu z lokalnym przewodnikiem Panem Marianem odwiedzamy najciekawsze miejsca w mieście tj. rynek staromiejski, ratusz, dom Kopernika ,dwór Artusa.

Po przybyciu do Jastarni, zakwaterowaniu, zjedzeniu obiadokolacji i krótkim relaksie całą grupą udajemy się na wieczorek integracyjny zorganizowany przez właścicieli hotelu.

W drugim dniu naszego pobytu po śniadaniu jedziemy zwiedzać Gdańsk z bardzo sympatycznym przewodnikiem Panem Łukaszem mieszkańcem Helu który w czasie jazdy do Gdańska zabawiał nas opowiadając ciekawe historie i zwyczaje mieszkańców półwyspu helskiego.

Zwiedzanie Gdańska rozpoczynamy od Westerplatte następnie Starówki/Bazylika Mariacka, Ratusz Główny Miasta ,Dwór Artusa, Długi Targ , Fontanna Neptuna, Żuraw ./ Pobyt w Gdańsku kończymy koncertem organowym w Archikatedrze Oliwskiej.

W trzecim dniu pobytu jedziemy do Gdyni odwiedzając najbardziej lubiane miejsce przez turystów: Skwer Kościuszki, Molo Południowe a przy nim statki Dar Pomorza, ORP Błyskawica. Oceanarium.

Na zakończenie naszej tegorocznej wycieczki w drodze powrotnej jedziemy do Malborka celem zwiedzenia dawnej stolicy państwa krzyżackiego, jednej z najpotężniejszych warowni Europy. Obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Tekst i foto
Marek Ciałuch

 

Dzień Strażaka 2016 r.

W dniu 20.05.2016 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Myszkowie odbyła się uroczysta zmiana służby z okazji Dnia Strażaka w której uczestniczyli wszyscy pracownicy Komendy, funkcjonariusze podziału bojowego oraz grupa emerytów i rencistów pożarnictwa zrzeszona w Kole przy KP PSP Myszków.

W spotkaniu uczestniczyli:
Wicewojewoda śląski – Mariusz Trepka
Starosta Powiatu Myszkowskiego-Dariusz Lasecki
Prezes ZP OSP – dh. Wojciech Picheta
Kapelan Powiatowy Strażaków- ks. kan. Kazimierz Swierdza
Burmistrzowie i wójtowie powiatu myszkowskiego

Spotkanie otworzył i powitał zaproszonych gości pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego PSP w Myszkowie bryg. mgr.inż. Sergiusz Wiśniewski.

Podczas tej uroczystości funkcjonariusze z KP PSP w Myszkowie otrzymali odznaczenia oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe. Statuetkami pożarniczymi zostali uhonorowani nasi emeryci: kol. Zefir Skwara, kol. Zdzisław Noszczyk, kol. Krzysztof Sobociński.

Po zakończeniu części oficjalnej zebrani emeryci i renciści udali się na piknik strażacki do dzielnicy Podlas w Myszkowie.

Opis i foto. Marek Ciałuch

 

EDURA 2016-myszkowscy emeryci PSP na targach pożarniczych w Kielcach

K

EDURA to specjalistyczna wystawa podczas której prezentowane są urządzenia, sprzęt i technologie dla służb ratowniczych oraz ochrony przeciwpożarowej obiektów. Wystawa została zorganizowana po raz pierwszy w czerwcu 2001 roku na terenie Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, z inicjatywy Fundacji Edukacja i Technika Ratownictwa.

W dniu 10.06.2016r.  15-osobowa grupa   emerytów i rencistów pożarnictwa zrzeszonych w Kole przy KP PSP Myszkowie  wybrała się na XI Międzynarodową wystawę sprzętu pożarniczego do Kielc. Celem wyjazdu było zwiedzenie wystawy oraz zapoznanie się z nowym sprzętem pożarniczym w jaki wyposażona jest teraz Straż Pożarna w Polsce i na świecie. Była to świetna okazji do porównania wyposażenia straży pożarnej za naszych czasów kiedy pełniliśmy służbę w straży pożarnej a obecnie. Cała wystawa prezentowana była w dwóch pawilonach  Każdy zwiedzający mógł wejść do prezentowanych pojazdów. Ogromne wrażenie na wszystkich robiła 68-metrowa drabina Firmy  Iveco- Magirus.

Prezes Koła–Marek Ciałuch

 

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie

Obraz 048

Z dniem 21.06.2016 r. Śląski Komendant Wojewódzki PSP w Katowicach powołał na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Myszkowie
bryg. mgr inż. Sergiusza Wiśniewskiego.

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               WYCIECZKA MYSŁOWICE – KRAKÓW

Emeryci i Renciści Pożarnictwa zrzeszeni w Kole przy KP.PSP w Myszkowie w dniu 24.09.2016 r.  wybrali się   na jednodniową wycieczkę do Mysłowic i Krakowa.

Pierwszym etapem   wyjazdu było odwiedzenie  Centralnego  Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach które  powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca w dniu 14 września 1975 roku.
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach jest jedyną w Polsce profesjonalną placówką , w której można zobaczyć dużo ciekawego sprzętu ,urządzeń i pojazdów wykorzystywanych przez strażaków podczas gaszenia pożarów, mundury ,sztandary, dokumenty i wydawnictwa.

Po zwiedzeniu muzeum   udaliśmy się w dalszą drogę do Krakowa. Zwiedzanie grodu Kraka rozpoczęliśmy  od spaceru wzdłuż rzeki Wisły i przywitaniu zionącego ogniem smoka wawelskiego, następnie udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, zwiedziliśmy Katedrę która jest Katedrą koronacyjną królów Polski, miejscem ich wiecznego spoczynku, Rynek Główny z Sukiennicami i Kościołem Mariackim.

Finałem sobotniego wyjazdu  był udział całej grupy w spektaklu teatralnym „Wieczór Kawalerski” w teatrze BAGATELA . Ciesząca się niesłabnącą od 1994 popularnością komedia uznanego brytyjskiego dramaturga Robina Hawdona . Doskonałe połączenie erotyzmu i humoru sytuacyjnego, błyskotliwości , nieoczekiwanych zbiegów okoliczności oraz zawrotnego tempa. Sztuka bardzo się wszystkim podobała, w doskonałych humorach wróciliśmy  do Myszkowa.

 

Emeryci i Renciści Państwowej Straży Pożarnej mają sztandar

W dniu 07.10.2016 r. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyła się uroczystość nadania sztandaru dla Zarządu Głównego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP.W uroczystości uczestniczyli minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Komendant Główny PSP nadbryg. Leszek Suski.

Punktualnie o godz 14.00 po odegraniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi państwowej na drabinie mechanicznej rozpoczęto uroczystości wręczenia sztandaru.

Po wygłoszeniu słowa bożego i poświęceniu sztandaru przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza wręczenia sztandaru dokonał KG PSP nadbryg. Leszek Suski przekazują sztandar zgodnie z ceremoniałem pożarniczym Prezesowi ZG ZEiRP RP w Warszawie Kol .Krzysztofowi Maślankiewiczowi –naszemu krajanowi który pochodzi rodem z Żarek.

W uroczystości nadania sztandaru udział wzięli przedstawiciele Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa zrzeszonych w Kole przy Komendzie Powiatowej PSP w Myszkowie

 

 

 

ANDRZEJKOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

W dniu 30.11.2016 r. odbył się I Andrzejkowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Komendanta Powiatowego PSP w Myszkowie . Miejscem rozgrywek była sala gimnastyczna KP PSP w Myszkowie. W turnieju wystartowało 24 zawodników -strażacy PSP, druhowie OSP oraz członkowie koła emerytów i rencistów pożarnictwa w Myszkowie w składzie: kol. Andrzej Wiśniewski, kol Andrzej Gryl, kol. Andrzej Tkacz, kol. Zbigniew Placek, kol. Marek Ciałuch i kol. Adam Napora.

Turniej rozpoczął się o godz. 11:00 wystąpieniem Komendanta Powiatowego PSP bryg. mgr. inż Sergiusza Wiśniewskiego, który po powitaniu wszystkich ogłosił otwarcie imprezy sportowej. Turniej został rozegrany w systemie mieszanym – składał się z fazy grupowej i fazy pucharowej.

Po zakończeniu zmagań sportowych i wręczeniu najlepszym zawodnikom turnieju pamiątkowych pucharów oraz wszystkim zawodnikom pamiątkowych dyplomów uczestnicy turnieju udali się wspólnie na pyszną strażacką grochówkę przygotowaną przez wydział kwatermistrzowski KP PSP Myszków.

Cały turniej odbył się w miłej i przyjacielskiej atmosferze integrując środowisko pożarnicze powiatu myszkowskiego.

Najwyższą lokatą spośród emerytów startujących w turnieju może poszczycić się kol. Zbigniew Placek zajmując czwarte miejsce-serdecznie gratulujemy.

 

WIGILIA 2016 r.

W dniu 20.12.2016r w restauracji CAPRI odbyło się spotkanie opłatkowe Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP zrzeszonych przy KP PSP Myszków.

Spotkanie otworzył Komendant Powiatowy PSP w Myszkowie bryg.mgr inż. Sergiusz Wiśniewski który powitał wszystkich zebranych gości składając wszystkim zaproszonym życzenia świąteczno-noworoczne. Po uczczeniu minutą ciszy zmarłych Emerytów i Rencistów głos zabrał Wiceprezes- Koła Marek Luszczyk który złożył informację z działalności Koła za rok 2016. Atrakcją naszego spotkania była prezentacja slajdów z komentarzem Prezesa Koła- naszych dokonań w roku 2016 . W dalszej części Prezes Koła Marek Ciałuch obdarował Komendanta Powiatowego PSP w Myszkowie oraz Kapelana Powiatowego Strażaków książką 20 lat Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczpospolitej Polskiej 1994-2014 – historia powstania i działalności

Słowo Boże wygłosił Kapelan Powiatowy Strażaków ks. Kazimierz Świerdza, który poświęcił i pobłogosławił opłatek którym się podzielono składając sobie życzenia. Dalsza część spotkania przebiegła w miłej i przyjacielskiej atmosferze.

Tekst i Foto
Marek Ciałuch

Zapisz