Kronika (lata 2007-2010)

Dzień Strażaka

W dniu 17 maja 2007 r. odbyło się uroczyste spotkanie wszystkich emerytów i rencistów PSP przy KP PSP w Myszkowie. Spotkanie otworzył Komendant Powiatowy bryg. Dariusz Caban. Następnie głos zabrał Prezes Koła Jan Wyleciał, który przekazał informacje ze Zjazdu Wojewódzkiego w Katowicach oraz informację na temat organizowanej wycieczki do Pragi.

W trakcie dyskusji jak i podczas rozmów przy posiłku, kawie i herbacie zebrani wyrazili wolę aby takie spotkania odbywały się nie tylko z okazji świąt czy Dnia Strażaka lecz częściej, gdyż pozwalają na poprawienie samopoczucia wymiany zadań, poglądów i możliwości orientowania się w aktualnych sprawach strażackich.

 

Wycieczka: Kudowa Zdrój – Praga Czeska

W dniach 08-11.06.2007 r. Zarząd Koła Emerytów i Rencistów wspólnie z pracownikami Komendy Powiatowej PSP w Myszkowie zorganizował wycieczkę autokarową do Kudowy Zdrój i Pragi Czeskiej. W dniu 08.06.2007r wyjazd z Myszkowa o godz: 6:00 – przyjazd do Kłodzka zwiedzanie Twierdzy i miasta a następnie po drodze zwiedzenie Polanicy Zdrój – pijalnia wód i park zdrojowy, przejazd do Szczelińca w Górach Stołowych, Powrót do Kudowy, spacer i nocleg.

tn_karola-most-hradczany-czechy-praga-weltawa-zamek

W dniu 09.06. śniadanie w Kudowie przejazd do Pragi zwiedzanie Placu Wacława, Plac Republiki, Stare Miasto rynek, ratusz ,kościoły N M P za Tynem, św. Mikołaja, dzielnica żydowska – przejazd do hotelu na nocleg.

W dniu 10.06. dalsze zwiedzanie Pragi – klasztor na Strachowie Loreta, kompleks Hradczany, zmiana warty, katedra św. Wita, zamek królewski, Złota Uliczka, Most Karola – powrót do hotelu, wieczorem wyjazd na widowisko świetlnych fontann.

W dniu 11.06. – wyjazd kolejką na wzgórze Peterin, spacer po ogrodach do wieży widokowej, czas wolny ok. godz: 16:00 wyjazd do Polski, powrót do Myszkowa wieczorem.

 

Spotkanie opłatkowe

W dniu 20 grudnia 2007 roku spotkanie otworzył i powitał wszystkich emerytów i zaproszonych gości Prezes Koła Jan Wyleciał, który złożył sprawozdanie z działalności Koła za rok 2007. W dalszej części spotkania głos zabrali zaproszeni goście, po ich wystąpieniu kwatermistrz KP PSP przedstawił plan kolejnej wycieczki zagranicznej w roku 2008. Dalsza część spotkania przebiegła w miłej atmosferze. Zarząd Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Myszkowie życzy wszystkim Emerytom i ich rodzinom wesołych, szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia wszystkich marzeń w nadchodzący Nowym 2008 roku.

 

Wycieczka Budapeszt

W dniu 09-12.06.2008 r. wyjazd o godz. 6:00 uczestników wycieczki z K-dy PSP w Myszkowie przez Słowację przejazd do Budapesztu, gdzie po przybyciu do hotelu i zakwaterowaniu zjedzono obiado-kolację i udano się na nocleg.

W drugim dniu zwiedzano miasto. Zwiedzono Plac Bohaterów z pomnikiem Millenium wybudowanym z okazji 1000-lecia Węgier. Park miejski , bazylikę św.Stefana, Parlament W dalszej części zwiedzania wycieczka udała się na wzgórze zamkowe najbardziej reprezentacyjne miejsce Budapesztu, zamek królewski siedziba królów, kościół Macieja nazwany imieniem sprawiedliwego króla. W godzinach wieczornych rejs statkiem po Dunaju.

W trzecim dniu przejazd do Budy najstarszej części miasta. Przejazd do barokowego Szentedre – miasteczka cyganerii węgierskiej założonego przez serbskich osadników. W godzinach popołudniowych wyjazd na wyspę św. Małgorzaty – przejazd zabytkowym autobusem, podziwianie zabytków, roślinności i obiektów sportowych. Po kolacji przejazd na wzgórze Gelerta z cytadelą i pomnikiem wolności, podziwianie panoramy miasta w dzień i w nocy, powrót do hotelu.

W ostatnim dniu pobytu przejazd do Esztergomu zwiedzanie największej Bazyliki na Węgrzech a piątej co do wielkości na świecie. Wolny czas na zakupy i indywidualne zwiedzanie. W godzinach popołudniowych wyjazd do Polski.

 

Wigilia

W dniu 18.12.2008r. w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie odbyło się spotkanie świąteczno – noworoczne Koła Emerytów i Rencistów. Na spotkanie zostali zaproszeni goście:

 • Burmistrz Myszkowa – Janusz Romaniuk
 • Kapelan Powiatowy OSP – ks. Kazimierz Świerdza
 • Komendant PSP – bryg. Dariusz Caban
 • Prezes Zarz.Pow.OSP – Zdzisław Ucieklak

Spotkanie otworzył Prezes Koła który powitał zaproszonych gości. Po powitaniu zaproszonych gości uczczono minuta ciszy pamięć zmarłych strażaków i emerytów. W dalszej części spotkania prezes Koła zdał relację z działalności Koła za rok 2008. Słowo Boże wygłosił ks. Kapelan który poświęcił i pobłogosławił opłatek którym się podzielono składając sobie życzenia. Dalsza część spotkania przebiegła w miłej i przyjacielskiej atmosferze.

W dniu 06.01.2009 roku Pan Prezes Jan Wyleciał poprosił Zarząd Koła o zwolnienie go z funkcji Prezesa ze względu na stan zdrowia oraz trudną sytuację rodzinną.

 

Dzień Strażaka 2009

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka dla emerytów i rencistów pożarnictwa Zarząd Koła postanowił zorganizować na terenie ośrodka rekreacyjno – wypoczynkowego AGENA w Zaborzu. Spotkanie otworzył nowy Prezes Koła kolega Marek Ciałuch, który powitał przybyłych emerytów i rencistów pożarnictwa oraz zaproszonych gości w osobach:

 • Pan Janusz Romaniuk – Burmistrz Miasta Myszków
 • Pan Zdzisław Ucieklak – Prezes Związku OSP RP powiatu myszkowskiego
 • Pan Janusz Ziobro – Prezes Zarządu SANIKO Myszków

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych kolegów. Prezes Koła poinformował o zmianach w składzie Zarządu. W podziękowaniu za pracę wręczono byłemu Prezesowi Panu Janowi Wyleciał bukiet kwiatów oraz upominek oraz nagrodzono gromkimi brawami.

Prezes poinformował, że zgodnie z informacją przekazaną na spotkaniu wigilijnym Komenda Powiatowa PSP w Myszkowie organizuje wycieczkę do Czech i Austrii w dniach od 02-05.06.2009 roku. Dokonano już wpłat do biura turystycznego. W wycieczce weźmie udział 45 osób w tym 20 emerytów oraz członków ich rodzin. Kolega Prezes podziękował zaproszonym gościom za przybycie na spotkanie oraz współpracę i pomoc w działalności Koła. Życzył wszystkim zebranym i ich rodzinom z okazji Dnia Strażaka wszelkiej pomyślności, zdrowia, szczęścia.

Po wystąpieniu Prezesa głos zabrał Burmistrz Miasta Myszków Pan Janusz Romaniuk, który podziękował za zaproszenie i życzył emerytowanym strażakom w dniu ich święta dużo zdrowia, pomyślności w życiu prywatnym. Następnie głos zabrał Pan Zdzisław Ucieklak – podziękował za zaproszenie i współpracę z organami OSP. Odczytał i przekazał list od Pana Starosty Myszkowskiego Pana Mariana Wróbla, który nie mógł przybyć na spotkanie. Głos zabrał także Pan Janusz Ziobro, życząc zebranym dużo zdrowia w podzięce za trud i oddanie w pracy. Na zakończenie głos zabrał były Prezes Koła Pan Jan Wyleciał, który przedstawił historie swojej pracy w ochronie ppoż. , w tym pracę na terenie Myszkowa. Po wystąpieniach nastąpił czas na świętowanie – uroczysty posiłek i wspomnienia przy kawie i herbacie.

 

Wiedeń

W dniach od 02-05.06.2009 roku emeryci i renciści pożarnictwa zrzeszeni w Kole przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie przebywali na wycieczce turystyczno – krajoznawczej na terenie Czech i Austrii.

W drodze do miejsca zakwaterowania zwiedziliśmy jedną z Jaskiń Morawskiego Krasu jaskinię Punkevni i podziwiali widoki znad Przepaści Macocha.
W drugim dniu zwiedzaliśmy Wiedeń kapiący od złota barokowy pałac Schonbrunn, Kalhenberg a tam kościół św. Józefa z którego król Jan III Sobieski ruszył na odsiecz Wiednia. Atrakcją była kolacja przy muzyce na żywo w tradycyjnej winiarni połączona z degustacja wina. Trzeci dzień to dalsze zwiedzanie Wiednia-Parlament, ogrody Glorietta, Belweder, Hofburg największy kompleks pałacowy Europy, dom Hundertwassera, Katedra św. Stefana. Jedną z wiedeńskich atrakcji jest czekoladowy tort Sachera, którego spróbowali wszyscy uczestnicy. Panoramę Wiednia można było również obejrzeć z diabelskiego młyna (Riesenrad) – 64,75 m nad ziemią – znajdującego się w słynnym wesołym miasteczku Prater.

W drodze powrotnej zaplanowano zwiedzanie Lednic jednego z największych kompleksów pałacowo-parkowych Europy środkowej, wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. W godzinach wieczornych powróciliśmy do domów.

 

Wycieczka na Jasna Górę 2009

W dniu 29.11.2009 r. Zarząd Koła zorganizował jednodniowy wyjazd do Częstochowy dla grupy 40 osobowej. Celem wyjazdu było zwiedzanie Klasztoru Jasnogórskiego z przewodnikiem, który przedstawił historię Klasztoru- zwiedzono muzeum jasnogórskie z ciekawą ekspozycją, salę rycerska oraz podziemia Klasztoru.

tn_DSC07519

Po zakończeniu zwiedzania Klasztoru wycieczka udała się do Teatru im. Adama Mickiewicza na obejrzenie sztuki teatralnej IGRASZKI z DIABŁEM . W godzinach wieczornych powrót do domu.

 

Wigilia emerytowanych strażaków

Wigilia emerytów i rencistów pożarnictwa Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie odbyła się 17 grudnia 2009 roku. Na spotkanie opłatkowe przybyli:

 • Wicestarosta myszkowski – Jan Kieras
 • Burmistrz Miasta Myszkowa – Janusz Romaniuk
 • Prezes Zarządu Powiatowego OSP – Zdzisław Ucieklak
 • Kapelan Powiatowy Strażaków – Kazimierz Świerdza
 • Komendant Powiatowy PSP – bryg. Dariusz Caban

Wigilijne spotkanie prowadził Marek Ciałuch Prezes Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Myszkowie. Po sprawozdaniu z działalności Koła przez Prezesa głos zabrali zaproszeni goście, przekazując gorące życzenia świąteczne i noworoczne dla emerytów i rencistów pożarnictwa oraz członków ich rodzin. Goście pogratulowali i podziękowali Zarządowi Koła za prężną działalność społeczną i obiecali pomoc w dalszej działalności Koła. Uczestnicy spotkania otrzymali od powiatowego kapelana strażaków księdza kanonika Kazimierza Świerdzy błogosławieństwo, po którym nastąpiło łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Po uroczystym obiedzie i słodkim poczęstunku spotkanie zakończyło się śpiewaniem kolęd.

 

Dzień Strażaka 2010

W dniu 20.05.2010 r. Zarząd Koła zorganizował coroczne spotkanie emerytów i rencistów PSP zrzeszonych w Kole przy Komendzie Powiatowej PSP w Myszkowie z okazji X-lecia Koła oraz Dnia Strażaka.Na spotkanie przybyli zaproszeni goście w osobach:

 • Wicestarosta Powiatu Myszkowskiego – Jan Kieras
 • Burmistrz Miasta Myszków – Janusz Romaniuk
 • Prezes Zarządu Powiatowego OSP – dh. Zdzisław Ucieklak
 • Kapelan Powiatowy OSP – ks. Kazimierz Świerdza

O godz.14:00 uczestnicy spotkania zebrali się przed Komenda Powiatową PSP skąd autokarem udali się do miejscowości Przybynów gdzie została w kościele p.w.św.Mikołaja odprawiona msza święta z okazji X-lecia Koła celebrowana przez Kapelana Strażaków Powiatu Myszkowskiego ks. Kazimierza Świerdzę wspólnie z Proboszczem Prafi Przybynów ks. Romanem Cylem.

Po mszy udaliśmy się do miejscowości Zaborze gdzie w Ośrodku Wypoczynkowym AGENA przy muzyce wspólnie z zaproszonymi gośćmi odbyło się dalsza część bardzo sympatycznego spotkania .

 

Emeryci PSP odwiedzili Litwę

W dniach 7-10 czerwca 2010 r. Zarząd Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP działający przy Komendzie Powiatowej PSP w Myszkowie zorganizował czterodniową wycieczkę turystyczno – krajoznawczą dla członków Koła oraz ich rodzin na Litwę, gdzie odwiedzili najciekawsze miejsca Wilna, Kowna, Trok. Po całodziennej podróży w godzinach wieczornych dotarliśmy do Wilna gdzie po zakwaterowaniu w hotelu i zjedzeniu obiadokolacji udaliśmy się na odpoczynek.

W drugim dniu naszego pobytu przy wspaniałej pogodzie cała grupa udała się wspólnie z przewodnikiem na zwiedzanie zabytkowego Wilna. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od wejścia na Górę Trzykrzyską legendarne miejsce związane z historią Wilna i Litwy. W dalszej kolejności odwiedziliśmy Kościół św. Piotra i Pawła, Cmentarz Rossa, Ostrą Bramę z kaplicą i obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, Kościół św. Teresy, dom Adama Mickiewicza, Uniwersytet Wileński, Katedrę Wileńską, Pałac Prezydencki, Kościół św. Anny. Po powrocie do hotelu i zjedzeniu kolacji w godzinach wieczornych przejazd do restauracji na biesiadną kolację przy muzyce.

W trzecim dniu pobytu po śniadaniu udaliśmy się do Kowna – to drugie po Wilnie co do wielkości miasto Litwy, gdzie zwiedziliśmy Stare Miasto, ruiny zamku oraz gotycką archikatedrę z początku XV wieku, największy taki obiekt na Litwie. W tym samym dniu zwiedziliśmy byłą stolicę Litwy Troki. Płynąc statkiem po jeziorze Galwe podziwialiśmy murowany potężny zamek gotycki położony na wyspie, dworek Tyszkiewiczów oraz piękne widoki. W trakcie rejsu skosztowaliśmy tradycyjnych litewskich pierogów.

W ostatnim dniu w drodze do Polski odwiedziliśmy Druskienniki, jedno z najstarszych uzdrowisk litewskich leżące wśród borów sosnowych nad zakolem Niemna.

 

Wigilijne Spotkanie 2010

W dniu 30.12.2010r. odbyło się spotkanie świąteczno – noworoczne połączone z wyborami nowych władz Koła. Na spotkaniu obecni byli:

 • Komendant Powiatowy PSP Myszków – st. bryg. Dariusz Caban
 • Z-ca Dowódcy JRG Myszków – st. kpt. Sławomir Wyszyński
 • Kwatermistrz KP PSP Myszków – asp. Dariusz Karolczyk

Pierwszej część spotkania odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze któremu przewodniczył st.kpt. Sławomir Wyszyński. Zapoznał zebranych z porządkiem zebrania, które zostało przyjęte jednogłośnie. Sprawozdanie z działalności Koła za okres czteroletniej kadencji przedstawił Prezes ustępującego Zarządu Marek Ciałuch, sprawy finansowe Skarbnik – Robert Galas, działalność Komisji Rewizyjnej – Andrzej Wiśniewski. Powołano odpowiednie komisje, rozpoczęto dyskusję, po której udzielono absolutorium ustępującemu Zarządowi. Przystąpiono do wyborów nowych władz Koła, w którego skład weszli:

 • Prezes – Marek Łuszczyk
 • V-ce Prezes – Stanisław Łuszczyk
 • Skarbnik – Zdzisława Jędryszczak
 • Sekretarz – Robert Galas
 • Członek Zarządu – Marek Ciałuch

Komisja Rewizyjna w składzie:

 • Przewodniczący – Andrzej Wiśniewski
 • Krzysztof Kotyniak
 • Tadeusz Śrubarz

Delegaci na Zjazd Wojewódzki:

 • Marek Łuszczyk
 • Stanisław Łuszczyk

Po wyborze nowych władz Koła głos zabrał nowo wybrany Prezes, który podziękował za wybór i pracę ustępującemu Zarządowi. W dalszej części rozpoczęto spotkanie świąteczno-noworoczne łamiąc się opłatkiem, wspólny posiłek wigilijny i wspomnienia minionego roku przy kawie i herbacie. W końcowej fazie spotkania wzniesiono toast lampką szampana za pomyślność wszystkich emerytów i funkcjonariuszy zatrudnionych w Komendzie Powiatowej PSP w Myszkowie.

 
 

Lata 2002 – 2006

Lata 2007 – 2010

Lata 2011 – 2012

2013